00982136303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

آهک هیدراته چیست ؟

مشخصات محصول آهک هیدراته :

• نام شیمیایی : آهک هیدراته.

• اسامی مترادف با آهک هیدراته: هیدروکسید کلسیم ، آهک صنعتی ، آهک مرده ، آهک زنده ، آهک آب خورده.

• گرید محصول : آهک هیدراته صنعتی.

• شکل ظاهری : پودر سفید رنگ.

• حلالیت در آب : محلول می باشد.

تعریف آهک هیدراته

آهک خالص سفید رنگ است ولی با وجود ناخالصی ها می تواند تا حدودی باعث تغییر رنگ آن شوند، چنانچه ناخالصی های سنگ آهک ، کربنات منیزیم باشد آن را سنگ آهک دولومیتی می نامند و از پختن آن آهک هیدراته منیزیومی حاصل می شود، هرگاه ناخالصی سنگ آهک مواد رسی و سیلیسی باشد، از پختن آن بسته به مقدار ناخالصی ، آهک نیمه آبی یا آهک آبی تولید می شود.

آهک هیدراته

تاریخچه آهک هیدراته

سنگ آهک بدون شک یکی از قدیمی ترین موادی است که از زمان های دور مورد استفاده واقع شده است. دودمان های چادر نشین که در جستجوی چراگاه به مناطق سردسیر و گرمسیر می رفتند با سنگ و گل اجاق می ساختند و در آن آتش می افروختند. تمام یا قسمتی از سنگ های آهکی که در ساختن اجاق به مصرف می رسید، می پخته و به آهک زنده تبدیل شده است. آهک زنده پس از بارندگی شکفته شده و به شیر آهک تبدیل می گشته و شیر آهک هنگام گرفتن جسم های پیرامون خود را به همدیگر چسبانیده است. علاوه بر این به استفاده هیدروکسید کلسیم در ساروج ( ملات آهک و خاکستر ) در سازه های بسیار قدیمی از جمله زیگورات چغازنبیل و ... می توان اشاره کرد.

موارد مصرف و کاربرد آهک هیدراته

1. استفاده از آهک در آسفالت.

2. تثبیت بستر کانال و پایدار نمودن زمین بستر راه

3. در صنعت ساختمان سازی

4. کاربرد آهک در صنعت ساخت ( تهیه سیمان ، تهیه آجر ماسه آهکی ، صنعت شیشه سازی ، تهیه ایتونگ ، فولاد و ... )

5. جلوگیری از حمله ریشه درختان مختلف به لاینینگ کانال و تخریب آن

6. استفاده از شفته آهکی جایگزین خاکریز پشت سازه ها و ...

7. پر کردن درز و دوختن لایه های خاک ، زمانیکه خاکبرداری سازه به صورت قائم انجام شود

8.کاربرد آهک در صنعت آب

9.استفاده از آهک جهت تهیه قند از نیشکر

آهک هیدراته

کاربرد آهک در آسفالت

تزریق دوغاب آهک شکفته یکی از روشهایی است که برای اصلاح ترمیم بزرگراه ها و جاده ها در نقاطی که خاک زیر آسفالت رسی بوده و امکان نشت داشته باشد استفاده می شود. با تزریق دوغاب آهک ، خاک رس ناحیه مورد نظر به شفته آهکی تبدیل می گردد. یکی از روش های تزریق دوغاب آهک این است که سطح رویه آسفالتی را سوراخ کرده و با فشار ، آب آهک را در زیر لایه آسفالتی راه تزریق کنند. روش دیگر استفاده از سوراخهایی به قطر 15 تا 22 سانتیمتر و عمق 50 تا 70 سانتیمتر بر روی جاده خراب شده می باشد که گرد آهک شکفته را داخل سوراخها ریخته و به آن آب اضافه می کنند و آن را مخلوط می نمایند تا خمیر دوغاب تشکیل شود . خاک خارج شده از سوراخ را دوباره داخل آن ریخته و یک لایه قیر روی آن می کشند.

در امریکا از سال 1910 در اسفالت آمیخته داغ از آهک برای کاهش حساسیت به رطوبت و زدودگی به کار رفته است. در حالیکه شیرهیدروکسید کلسیم مدتها افزودنی تایید شده برای پیاده روهای آسفالتی بوده است دارای مزیت های مهم دیگری است :

1. سفتی و ایستادگی را در برابر شکستگی در دمای پایین می افزاید.

2. شیمی اکسیداسیون را در خاک رس برای کاهش سخت شدگی زمانی تغییر می دهد.

3. ذرات رس را برای گسترش ثبات رطوبت و دوام تغییر می دهد.

استفاده از آهک در ساختمان سازی : ملاتهای بنایی ، گچ بری ها و گچ کاری ها : آهک به عنوان ترکیب اصلی در ملات های بنایی برای قرن هاست که به کار می رود، و این کاربرد مهم هم در کاربردهای امروزی هم قدیمی به چشم می خورد. ملات های ساخته شده با آهک و سیمان قابلیت کاری بالایی همراه با قدرت فشاری و نفوذپذیری اندک در مقابل آب دارند. آهک یک جز اصلی در گچ بری های داخلی و خارجی و گچ کاری ها بوده ، استحکام ، دوام و قابلیت کاری این پرداخت ها را افزایش می دهد. همه این کاربردهای آهکی به وسیله کاربردهای ASTM و استانداردهای مربوطه حمایت می شوند.

آهک هیدراته

آهک آب خورده برای کاربردهای بنایی : آهک هیدراته یا آب خورده نوع s یک محصول با خلوص بالا و سفید و مرغوب است. ملات و یک محصول صرفا آمریکایی با شرایط سختی بیشتر جهت کاربنایی می باشد. آهک هیدراته نوع SA ( هوا خورده ) غیر از اینکه شامل یک عامل هوایی می باشد ه خلاهای اندکی را در ملات مخلوط ایجاد می کند ، هر نوع آن به خوبی فراهم کننده ملات با کیفیت عالی است و هر دوی آنها مشمول ASTM C207 هستند.

عملکرد در کاربردهای بنایی مدرن : تحقیقات عملکرد ملات های آهک – سیمان را با عملکرد ملات های سیمان بنایی مقایسه می کند (که از سنگ آهک و سایر افزودنی ها بجای آهک آب زده استفاده می کند.) ، ملات های سیمان – آهک اتصال و چسبندگی و قدرت برشی بالاتری داشته و همچنین نشتی آب کمتری را نشان می دهد.

روش های تولید آهک هیدراته

آهک هیدراته به سه روش تولید می شود :

1. روش سنتی

2. روش صنعتی ( ماشینی )

3. تهیه آهک از ماسه بادی

1. روش سنتی : در این روش در محل وجود معدن آهک حفره هایی ایجاد می کردند و نهایتا زمین جای کوره را کمی گود کرده و در آن بته و سنگ آهک را لایه لایه روی هم می چیدند و روی آن را با گل می گرفتند و کوره را از پایین آتش می کردند و روی آهک و خاکستر را مرطوب نگه می داشتند اینکار باعث شکفته شدن آهک می شود، آهک به صورت مایع از حفره های زیرین خارج می شود. Ca(oH)2 ایجاد شده در طبیعت با آب ترکیب شده و این پروسه ادامه می یابد.

آهک هیدراته

2. روش صنعتی : در این روش سنگ ها را از معادن با سایزهای بزرگ داخل بونکر می ریزند زیر بونکر دستگاهی به نام feeder وجود دارد که سنگها را به سمت داخل هدایت کرده ، با تناژ مشخصی وارد سنگ شکن فکی می کند. در این قسمت سنگ ها به قطر بین 20 تا 30 سانتی متر تبدیل می شوند. تسمه نقاله هایی که از پایین به بالا در حرکت هستند. مواد حاصله را داخل بونکر دیگر می ریخته، مواد از بونکر دوم وارد feeder که زیر بونکر است شده و از آنجا به سنگ شکن چکشی منتقل می شوند. خروجی این قسمت سنگ هایی از سایز بین 5 تا 12 سانتی متر می باشد. مجددا مواد حاصله توسط تسمه نقاله هایی وارد سرند می شوند. در اینجا خاک از سنگها توسط سرند جدا می شود. سپس باقیمانده مواد وارد بالابرهای خاص شده و از بالا توسط دریچه های هیدرولیک به کوره منتقل می شوند.

در کوره در ارتفاع 6 متری از پایین دور تا دور مشعل هایی وجود دارد و همچنین یک فن دودکش جهت انتقال حرارت مشعل به سرتاسر کوره از بالا عمل مکش را انجام دهد. در اینجا مواد شروع به پختن می کنند.

در پایین کوره 3 دریچه پنوماتیک وجود دارد که بصورت اتوماتیک باز شده و آهک پخته در قسمت زیرین کوره توسط نوار نقاله هایی وارد skip دیگری شده، سپس وارد سیلوی آهک می شوند ، آهک پخته شده توسط elevator وارد بونکر دیگری که در ارتفاع قرار دارد، می شوند. در این قسمت توسط دستگاه هیدراتاسیون ، عمل هیدراتاسیون انجام شده و پودر آهک توسط دستگاه جدا می شود .

آهک هیدراته

3. تهیه آهک از ماسه بادی : با آنکه ایران دارای منابع زیادی از سنگ آهک است ، در برخی نقاط مانند خوزستان و کناره شمالی خلیج فارس و دریای عمان به میزان فراوانی آهک وجود دارد. ماسه آهکی را نیز می توان مانند سنگ آهک پخت و تبدیل به آهک زنده کرد، و با این روش آهک شویی، آهک آبدیده را از ناخالصی ها جدا نمود. این آهک شکفته را می توان در ساختن ملات ماسه - آهک مرده و شفته آهکی مصرف کرد. آهک شکفته پخته شده از ماسه های آهکی دارای ویژگی های معمول آهک است.

بسته بندی آهک هیدراته

آهک هیدراته موجود در کیسه های 25 تا 30 کیلوگرم موجود می باشد.

ایمنی آهک هیدراته

خطرات

حریق : غیر قابل احتراق

تماس پوستی : قرمزی ، زبری ( خشن بودن ) پوست ، درد ، خشکی پوست ، سوختگی های پوست و تاول

تماس چشمی : قرمزی ، درد ، سوختگی های عمیق و شدید

بلع و گوارش : احساس سوختگی ، دل درد ، گرفتگی شدید عضلات شکم ، استفراغ

هیدروکسید کلسیم

پیشگیری

تماس با چشم : عینک های ایمنی حفاظ صورت با حفاظت چشم همراه با حفاظت دستگاه تنفسی.

تماس با پوست : دستکش های حفاظتی ، لباس حفاظتی.

بلعیدن و خوردن : در حین انجام کار : خوردن ، آشامیدن و سیگار کشیدن ممنوع.

کمک های اولیه

حفاظت پوست : لباس های آلوده شده را در بیاورید. پوست را با مقدار فراوان آب بشویید یا زیر دوش بگیرید. ارجاع برای مراقبت های پزشکی

حفاظت چشم : ابتدا با مقدار زیادی آب برای چند دقیقه بشویید. لنزهای تماسی را اگر بسادگی امکان پذیر است بیرون بیاورید. فرد را نزد پزشک ببرید.

بلع و گوارش : دهان را آب بزنید. فرد را وادار به استفراغ نکنید. هیچ چیزی برای نوشیدن به فرد ندهید. فرد را برای مراقبت های پزشکی بفرستید.

حریق : در صورت بروز آتش سوزی در محیط اطراف ، استفاده از تمام عوامل خاموش کنندگی مجاز می باشد.

انبارش

ماده ریخته شده را به داخل محفظه ها برانید و سپس به مکان ایمن منتقل نمایید.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

CaH2O2

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

1305-62-0

شماره استاندارد بین المللی

CAT225

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

3.02857

HR

2

چگالی نسبی

2.343

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

74.1

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

آهک هیدراته چیست

آهک هیدراته چیست

ترکیبی شیمیایی که در فرمولاسیون آن هیدروکسید کلسیم موجود می باشد و ساختار آن از بلورهای بی رنگ تشکیل شده است. آهک هیدراته که از نظر ظاهری پودر سفید رنگ بوده و در صورت مخلوط شدن با آب، محلول سفید رنگی تولید می شود که اصطلاحا به آن شیر آهک می گویند. آهک ماده ای سفید رنگ و معدنی که در طبیعت بصورت صخره و سنگ دیده می شود. آهک از گذشته های بسیار دور توسط انسان شناخته شد و تا به امروز مورد استفاده می باشد. در گذشته ها از آهک برای ساخت و ساز استفاده می کردند ولی امروزه دارای کاربردهای بسیار گسترده تری می باشد. آهک هیدراته از ترکیب آهک زنده با آب بدست می آید و اصطلاحا آب موجب شکفته شدن آهک می شود. آهک زنده ماده ای بسیار واکنش دهنده است اما زمانی که هیدراته می شود، در اثر ترکیب با آب واکنشی نشان نمی دهد به همین دلیل آن را آهک مرده یا آهک آب دیده می نامند.

آهک مرده

آهک مرده

در اثر ریخته شدن آب بر روی آهک زنده واکنش بسیار گرما دهی ایجاد می شود که موجب بخار شدن قسمتی از آب می شود. در این عمل آهک بر اثر جذب آب، متورم می شود سپس بصورت گرد سفید رنگی در می آید که در اصطلاح آهک مرده گفته می شود، چرا که در صورت تماس با آب دیگر واکنشی از خود نشان نمی دهد، این عمل را شکفته شدن آهک نیز گفته می شود. هرگاه مقداری آب به آهک مرده اضافه شود، در اصطلاح شیر آهک تولید می شود که اگر آن را صاف کنیم محلول زلالی بدست می آید که به آب آهک معروف است. آهک مرده سنگ آهکی است که از معادن استخراج می شود و بصورت خام در صنعت استفاده می شود. نام شیمیایی آن کلسیم کربنات با فرمولCaCO3 است، آهک مرده را در کارخانه و در محیط بی اکسیژن حرارت می دهند تا به آهک زنده تبدیل شود. آهک مرده قلیایی بوده و با اسید واکنش می دهد و کف می کند، ماده ای تقریبا بی خطر است اما می تواند تولید سنگ کلیه کند. سنگ آهک بعد از انتقال از معدن به کارخانه کوبیده شده تا به اندازه مورد نظر برسد، سپس در کوره آهک پزی با دمای مشخص عمل پخت روی آن صورت می گیرد . هر اندازه دمای پخت بالاتر رود به همان نسبت میزان دی اکسید کربن بیشتری از کربنات کلسیم خارج می شود و در نهایت خلوص آهک بیشتر خواهد شد. در مراحل بعد آهک ذوب شده از دریچه های زیر کوره به دستگاه هیدراسیون منتقل شده و با دمیده شدن بخار آب در دمای بسیار بالا، آهک هیدراته شده و آهک مرده بدست می آید که پودری سفید رنگ می باشد.

تولید آهک هیدراته

تولید آهک هیدراته

در فرآیند تولید آهک هیدراته، ابتدا بایستی ناخالصی های سنگ آهک بطور کلی پاک سازی شود، این کار به پخت آهک در کوره های آهک پزی بصورت سنتی و صنعتی انجام می شود. سپس وارد فاز دو تولید می شویم در این مرحله آهک خالص شده را در اصطلاح آب می دهند، که باعث شکفته شدن آهک که به آن هیدراته کردن نیز می گویند. پروسه هیدراته کردن آهک معمولا به دو روش انجام می شود. روش اول: بدین صورت است که بطور مستقیم بر روی آهک خالص آب می ریزیم. این روش بسیار در دسترس، سریع و ارزان می باشد ولی کیفیت آهک هیدراته تولید شده را کاهش می دهد، چرا که آهک به میزان زیادی دی اکسید کربن موجود در محیط را جذب کرده و همین امر باعث شده بخشی از محصول به کربنات کلسیم تبدیل شده و نهایتا خلوص آهک هیدراته تولید شده به شدت کاهش پیدا می کند. روش دوم: آهک هیدراته به وسیله دستگاه های مخصوص که برای این منظور طراحی شده اند تولید می شود. سیستم هیدراسیون که روش کار با آن بدین صورت می باشد که آهک پخته شده را در مجیطی بسته توسط بخار آب جوش هیدراته می کنند. استفاده از سیستم هیدراسیون در روند تولید آهک موجب می شود که کمترین میزان ناخالصی در پروسه تولید وجود داشته باشد و کیفیت نهایی آهک هیدراته بسیار بالا باشد. خلوص آهک تولید شده در این روش بطور معمول بین 92 تا 95 درصد می باشد و پودری کاملا سفید و یک دست بوجود می آید که در صنایع مختلف کاربرد دارد.

کاربرد آهک هیدراته

کاربرد آهک هیدراته

1-صنایع پتروشیمی 2-صنایع فولاد و ذوب آهن و صنایع فلزی 3-مصالح ساختمانی 4-صنایع شیشه 5-تصفیه فاضلاب های صنعتی و شهری 6-تصفیه آب های آشامیدنی و صنعتی 7-سفید کننده ها 8-احیا استخرها و مرداب ها 9-صنایع رنگ سازی 10-صنایع چرم و دباغی 11-مرغداری ها 12-به عنوان ترد کننده در تهیه مرباها 13-کارخانجات قند و شکر 14-زیر سازی آسفالت 15-معادن ذغال سنگ 16-صنایع کاغذ، لاستیک سازی، ضد یخ و.... 17-پالایشگاه ها و نیروگاه ها 18-شرکت نفت 19-پر کردن کانال ریشه در ترمیم دندان 20-ماده اولیه سفیدکاری و ملات، گچ 21-ماده شیمیایی برای حذف مو وکرم ها و پمادها 22-صنعت نفت به عنوان ماده افزودنی به روغن ها 23-ساخت لنت ترمز 24-تولید انواع آفت کش 25-تهیه چیپس ذرت 26-به عنوان مکمل کلسیم در آب میوه ها

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی